Légből kapott internet - Mobil WiFi routerek

Internetelérés nélkül a legtöbb okoskütyü felesleges kacat csupán, márpedig nem azért vásároltuk meg ezeket, hogy utána csak egyszerű játékszerek, MP3-lejátszók legyenek. A Mi-Fi-router csupán egyetlen betűben tér el a minden otthonban megtalálható WiFi- routertől, ám ez az egyetlen betű kulcsfontosságú, mert a mobilitást jelöli. A Mi-Fi eszköz működését nagyon egyszerű elmagyarázni: képzelj el egy olyan WiFi-hálózatot, amely mindig veled van, bármerre jársz a világban. Csatlakoztathatod hozzá minden eszközödet, sőt, családtagjaid, barátaid is rákapcsolódhatnak miközben a sebesség jó, a jelerősség csodás és kellemetlen kábelekre sincs szükség. Az utazások, nyaralások, kirándulások évszakában különösen fontossá válik a mobilitás, és egy ilyen eszköz ideális partner mindenki számára, különösen most, az uniós roamingdíjak eltörlésekor, valamint a korlátlan mobilnetes díjcsomagok megjelenésekor.
Az egyszerű dolgok néha nagyon hasznosak, pontosan ez a helyzet most is. A mobilnet megosztók lelke egy 3G/4G modem, amely egy egyszerű WiFi routerhez kapcsolódik egyetlen eszközön belül. Ehhez kell még egy akkumulátor, és máris kész van a Mi-Fi-router, amelynek lényege, hogy mobilinternet-előfizetésünket szétosztja a normál WiFi hálózaton. A beállítás a régebbi eszközökön, még pilótavizsgát igényelt, de ma már egészen egyszerű, mert a varázslókkal vagy egy mobilapp segítségével pillanatok alatt kiépíthetjük a saját, mobilis WiFi hálózatunkat. A Mi-Fi routerek piaca nem zsúfolt, mindössze néhány- főként routereiről ismert cég ilyen eszközöket. a szórás a már sokkal látványosabb: a legolcsóbb eszközök 10 ezer forint környékén indulnak, a csúcskategóriásokért pedig akár 50-80 ezer forintot is elkérhetnek. Az eltérés egyrészt a sebességkülönbség, másrészt a mobilitás és a szolgáltatások indokolják. A fontosabb technikai paraméterek között a következő fő adatokra érdemes figyelni:
Modem: az olcsó eszközök még 3G modemet tartalmaznak, amely limitálja az elérhető sávszélességet. Általános a maximálisan elérhető HSPA+, amely 42/7,2Mbit/s-ot garantál. A drágább, 30 ezer forint körül kapható modellek már 4G-s modemmel kapcsolódnak a mobilszolgáltatókhoz így 150/50 vagy 300/50/Mbit/s sebesség is elérhető- feltéve, hogy a szolgáltató biztosítja ezt a sávszélességet. A csúcsot az LTE Advanced eszközök tartják, mint például a Netgear Nighthawk M1, amely 1 Gbit/s le- és 150 MBit/s feltöltési sebességre képes a Cat.16 szabvány keretében. Ez már egyenértékű a leggyorsabb otthoni, vezetékes internet sebességével, azonban szolgáltatói oldalon még várni kell a támogatásra, és az ilyen, vadonatúj eszközök még épphogy csak megjelentek. Ügyeljünk arra, hogy a modem ne legyen szolgáltató által zárolt, így más, akár EU-n kívüli országok hálózatába is bekapcsolódhatunk feltöltős SIM kártyával.
Router: A másik fontos tényező a router, amely alapvetően meghatározza a Mi-Fi képességeit. A 802.11 n szabvány általános és a legtöbb feladathoz útközben elegendő is, de azért, ha lehet, érdemesebb már Dual Band módot támogató 802.11ac-s típust választani, amely nagyobb hatótávot és stabilabb jelet kínál. A biztonság terén alapértelmezett a WPA2-es titkosítás, amit minden esetben használjunk is ki. Ha nem figyelünk arra, mennyi eszközt képes kiszolgálni utazó routerünk, komoly gondba kerülhetünk. Az egyszerű modellekre három-öt eszköznél többel nem érdemes rákapcsolódni. A középkategóriás Mi-Fi-routerek papíron 10 eszközzel képes megbirkózni, de reális inkább a hat-nyolc, míg a csúcskategóriás eszközökre akár húsz klienssel is felkapcsolódhatunk, a fejlett központi egység és a WiFi ac könnyedén kiszolgálja mindet.
Akkumulátor: A modem és a router is sokat fogyasztanak, azonban a túlzottan nagy akkumulátor veszélyezteti a mobilitást. Választáskor figyeljünk oda a kapacitásra, de az üzemidő nagyban függ a kapcsolódó eszközök számától is. A 4-5 ezer mAh-s Li-Ion- akkumulátorokkal már elérhető a több mint tízórás használat. Hasznos, ha az eszköz támogatja a gyorstöltést, és rendelkezik energiatakarékos üzemmóddal.
Extrák: Ezen a téren igen kreatívak a gyártók. Általában számíthatunk mSD kártyaolvasóra, illetve a kijelző is hasznos. Ezenfelül találkozhatunk már Mi-Fi-routerrel, amely külső akkumulátor is egyben rákapcsolható külső antenna, és a legnagyobb szerencsénkre a mobilapplikációk is segítenek szinte minden gyártó esetében.
A mobil WiFi-router beállítása egészen egyszerűm és nagyon odafigyelnek a gyártók arra, hogy ezt akár útközben, PC nélkül is el lehessen végezni. A behelyezett SIM- kártya segítségével a kis eszköz máris kapcsolódik az internetre az esetek 99 százalékában semmiféle extra beállításra nincs szükség, mindent automatikusan lekér az aktuális szolgáltatótól. A kijelző ilyenkor jön kapóra, ennek segítségével tudjuk meg a hálózat nevét és jelszót, illetve minden esetben lehetőségünk van WPS-t is használni, hogy még egyszerűbbé váljon a kapcsolódás. A következő lépésben érdemes beszerezni annak az eszköznek a mobilapplikációját, amelyik kapcsolódik a Mi-Fi-routerhez, és innentől kezdve kényelmese, pár érintéssel elérhetünk minden beállítást. Ezek a programok nagyon hasznosak, a konfigurálás mellett figyelik a kapcsolódó eszközöket, az adatforgalmat, a töltöttséget, és a sebességet, de ugyanitt adhatjuk meg a biztonsági opciókat is. Érdemes azonnal megváltoztatni a belépő gyári jelszót, illetve a Wi-Fi WPA2 jelszavát is, aki pedig tart a WPS-től, kapcsolja ki. A frissítést is ajánlott elvégezni a routeren, a gyártók előszeretettel bővítik a szolgáltatások listáját. A konfigurálás során találkozhatunk energiatakarékossági opciókkal, amelyeket érdemes aktiválni és megadni, hogy milyen eseményeknél értesítsen az alkalmazás. Amennyiben mSD-kártyaolvasót is kaphatunk az ide behelyezett adattároló tartalmát megoszthatjuk a hálózaton, ami ideális, ha néhány eszköz háttértára limitált.
Egy mobil adatmegosztó egyszerű, mégis nagyon hasznos társunk utazáskor, nyaraláskor. Egyetlen eszköz segítségével minden mobil kütyünk internetre kapcsolódhat, sőt akár az egész család vagy baráti társaság online lehet anélkül, hogy társkártyákat extra mobilnet-csomagokat kellene mindenkinek aktiválnia. Biztonság tekintetében is bölcs döntés egy ilyen magán mobil WiFi, így nem kell a megbízhatatlan és sokszor veszélyes ingyenes WLAN hálózatokra kapcsolódnunk, ezekhez WiFi jelszavakat kunyerálnunk, ráadásul VPN-adatkapcsolat nélküli is bátrabban kimerészkedhetünk a világhálóra. A Mi-Fi-router az eszközeinket is elrejti a hálózatról, ugyanis a szolgáltató csak a router modemét ”látja”a mögötte lévő akár öt-tíz eszközt már nem. A választás nem különösebben nehéz: 3G-s típust mi már nem ajánlunk megvételre, a 4G/LTE mellett pedig a Wi-Fi ac sokat javít az adatkapcsolaton. Egy kis kijelzőnek és egy nagy akkumulátornak hasznát vesszük, a mobilalkalmazás pedig elengedhetetlen.