PC, mint házimozi-központ

PC, mint házimozi-központ
Kényelmes és hasznos a nappaliban az okostévé, de tudása túl hamar elavul. Mutatunk egy rugalmas lehetőséget, amely bármelyik televíziót a legokosabb kijelzővé varázsolja.

Rettenetesen idegesítő, amikor egy több százezer forintos, vadonatúj készülék boldog tulajdonosaként, éppen felocsúdva az örömmámorból, azt látjuk, hogy máris van helyette újabb, még jobb, ráadásul nem drágábban. Ez különösen igaz tévékre, azokon belül is az okos változatokra, amelyeket a gyártók maximum évente, de néha gyakrabban leváltanak. A panel, a vezérlés a csatlakozók természetesen változnak, ezt már megszokhattuk, de az már nehezebben megemészthető, hogy az „okos” rész is elavul, és az alig egy éves modellen már nem érhető el néhány szolgáltatás, illetve a fejlesztés és támogatás is befejeződött. Mindezt el lehet kerülni, méghozzá egy házimozi-PC segítségével. Megmutatjuk, mire figyelj, ha ilyen számítógép építése vagy vásárlása mellett döntesz, és hogyan fogj hozzá a legokosabb tévé összeállításához. 

 

Variációk HTPC-re

Bár PC-ről van szó, abból is hagyományos, asztali változatról nem szabad megijedni a kihívástól –ha odafigyelünk, a klasszikus „PC-s nyűgök” nem költöznek be a nappalinkba. Házimozihoz nem szükséges drága, bonyolult és nehezen megépíthető modell, de még csak túl nagy sem; már egy belépőszintű PC is képes ellátni minden feladatot, amire a nappaliban szükségünk lehet. Rengeteg előnye ismert a számítógépeknek, amelyeket a házimozihoz is kihasználhatunk, mégis, mielőtt vad gépiesítésbe kezdenénk, érdemes meghatározni, hogy pontosan milyen feladatot szánunk új multimédia-központunknak. Ha film, zene, sorozat lejátszása, web böngészés és néhány app futtatása a célunk, igazán nem kell komoly költségekkel számolnunk, erre a célra egy barebone kiépítésben kapható mini-PC tökéletes lesz. Ha azonban egy füst alatt több feladatot is elvégeztetnénk a HTPC –vel, például játékra is bevetnénk, ahhoz már komolyabb konfigurációt kell felépítenünk. A házimozi-PC hatalmas előnye, hogy szoftveresen bármilyen szolgáltatás, feladat támogatására megtanítható, ha pedig úgy találjuk, hogy egy évekkel később érkező formátumhoz gyenge a hardver, azt is bővíthetjük anélkül, hogy egyébként jól működő tévénket le kellene váltanunk. Persze mindez fordítva is igaz: a tévét bármikor leválthatjuk, a HTPC továbbra is megmarad, és mivel követi a változó szolgáltatásokat, formátumokat, ugyanolyan jól használható.

Célgépet a feladatra

Nem mai találmány a házimozi-PC, ám végre nem luxuscikk, és méretek, a zajszint miatt sem kell különösebben aggódnunk. A hosszú múlt előnye, hogy már kiforrt megoldásokat találunk hardver és szoftveroldalon egyaránt. Utóbbi különösen fontos, így a minigép kezelése távolról, a kanapéról is kényelmesen akár távirányítóval, akár ölbe vehető touchpad+billentyűzetvezérlővel. Ehhez a Windows 10 kezelőfelülete asztallal és tálcával nem igazán optimális, ezért érdemes célszoftvert bevetni. Az egyik legismertebb a Kodi, amely ingyenes, és nagyon sok beépülő moduljával szinte minden feladatra alkalmas. Ha abszolút a multimédia és a böngészés a cél még a Windows 10-licencre sem kell költenünk –ezt megúszhatjuk egy speciális Linux kiadással, amelybe gyárilag belegyúrták a Kodi kezelőfelületét és extráit. De mit sem ér a rugalmas és elérhető árú PC, ha hangos, lassú és nehézkes a kezelése. A belépőszinten ajánlható minigép mobil komponensekből épülnek fel. Általában Intel Celeron vagy Pentium CPU-val találkozunk, amelyhez 4 vagy 8 GB RAM-ot választottunk, rendszermeghajtónak pedig többnyire SSD-t. Egy ilyen konfiguráció alig termel hőt, tehát néhány modell elve passzív hűtésű, de azokban sem kell komoly zajszinttel számolnunk, amelyekben ventilátor tartja hűvösen a komponenseket. A fogyatás szintén nem jelent problémát: bekapcsolva, terheléstől függően 7-20 wattot fogyaszt egy mini PC. A gépépítést jelentősen bonyolítja, ha játékra is szeretnénk bevetni a házi mozigépet. Az egyszerű, 2D-s játékokhoz a fent említett mini PC-k is tökéletesen elegendők, a 3D-s AAA címekhez azonban már gamergép ajánlott. Szerencsére már ezeknél sem kell óriási mérettel számolnunk, megfelelőek a mini-ITX vagy a még kisebb, gyártónként egyedi méretben kapható, olyan számítógépek, amelyek akár az Xbox One X-et megszégyenítő teljesítményre is képesek, illetve ott díszeleg rajtuk a VR-ready matrica.

Annak azonban, aki már büszke és szerencsés tulajdonosa egy erős gamer-PC-nek nem szükséges ismét százezreket költenie egy második csúcsgépre. A Stream otthoni továbbítás funkciójának előnye, hogy az otthoni hálózaton a gyenge PC-re küldhetjük erős gépünkről a játékot, így a kanapén hátradőlve kontrollerrel is játszhatunk tévénken a PC-n futó játékainkkal. Erre fent említett, belépőszintű mini-PC-k tökéletesen alkalmasak, mindössze arra ügyeljünk, hogy a hálózati kapcsolat lehetőleg kábeles és gigabites sebességű legyen.

Válogatás, építés

 

A minigépek hatalmas előnye, hogy 35-50 ezer forintért megkapunk majdnem mindent. Csupán RAM-ot és tárolót kell választanunk, amelyek beszerelése végtelenül egyszerű, pár perces folyamat. Egy ilyen számítógépbe a 4 GB memória is elegendő, ha pedig streamszolgáltatásokat használnánk, és saját képeink, filmjeink egy hálózati fájltárolón, esetleg külső, USB tárolón vannak, a rendszermeghajtóval sem kell feleslegesen nagy költségekbe vernünk magunkat.

Már egy 64 GB-os SSD_n is elfér egy Linux, vagy Windows 10, így a gyorsindításról sem kell lemondanunk. A teljes gép ára pedig 50-60 ezer forintnál megáll. További előny, hogy ezekhez a PC-khez jár VESA-konzol, amivel a tévé hátuljára is felszerelhetőek, így nem foglalnak helyet, és a kábeleket is eltüntethetjük.
A kisgépek nagy hátránya, hogy a mobil SoC nem túl erős, és később csupán a RAM-ot és az adattárolót tudjuk bővíteni. Ha vérbeli, rugalmasan bővíthető PC-t építenénk inkább, a mini-ITX formátumot válasszuk. A költségek alacsonyan tartása érdekében egy Intel Pentiummal szerelt, Intel LGA1151-es platformra épülő modellt javasolnánk, amelynek nagy előnye, hogy egyetlen videokártya megvásárlásával gamer PC-vé alakítható, később pedig sokkal erősebb CPU-val, nagyobb tárolóval és több RAM-mal is felvértezhetjük.
Miután ezt a gépet a nappaliban szeretnénk elhelyezni, fontos a szép külső, a kis méret és a csendes üzem. Aki meg akarja úszni a szerelést, de a minőségből nem adna lejjebb, annak a Shuttle XPC modelljeit ajánljuk: körülbelül 70-80 ezer forinttól indulnak, és az egyedi, dizájnos házban megkapjuk az alaplapot, a csendes hűtést, a minőségi tápegységet és minden kábelt, csatlakozót előkészítve, hogy pár perc szerelés után máris használatba vehessük őket. Mi ezúttal a saját PC építését választottuk, hozzá pedig a Thermaltake Core V1 házat, amely később kiválóan bővíthető, de a Sharkoon Shark Zone C10 és a Cooler Master Elite 110 is szép mITX-modellek. Alapnak egy ASRock B150M-ITX lapot, processzornak pedig egy Intel Pentium G4560-at szereltünk a gépbe. Ehhez kell még 8 GB DDR4 RAM, egy 240 GB-os Kingston UV400 SSD és egy FSP Hexa+ 400 wattos tápegység. Ezzel az alapgép el is készült, de amint látható, erősen túlméretezett ahhoz, hogy szimpla streameket, videókat és zenéket nézzünk, vagy hallgassunk; a konfigurációhoz ugyanis már csupán egy videokártya szükséges, és máris megvan a játékkonzolunk is. Például egy 33 ezer forintos Geforce GT 1030-as ideális egyszerűbb játékokhoz, a 35 ezer forintért beszerezhető Radeon RX 460-nal pedig már full HD-s top játékok is szépen futnak.