A DVD lemezek felbontása

A DVD lemezek felbontása

A közismert praktikus adattárolóink a DVD lemezek. A már jól megszokott pluszos és mínuszos lemez variációi mellett egyéb tulajdonságai is egyértelműen meghatározzák a lemezt. Cikkünkben feltárjuk a sötét részleteket azért, hogy otthonában a megfelelő formátum segítségével az elérhető legmagasabb színvonalú minőségben használhassa a lemezeket.

A DVD felbontása a legfontosabb része a DVD kép minőségének. A DVD felbontását az egyes dimenziókban lévő képpontok száma határozza meg. A képpont lényegében egy olyan kicsi négyzet, amely egy adott színt eredményez. Tehát minél több a képpont, annál részletesebb és tisztább képet kapunk. A felbontás a DVD lemez mellett a televízió készülékek esetében is meghatározó szerepet tölt be.

Általános DVD információk

A DVD-k különböző fajtákban és kissé eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. A lemez kiválasztásakor mindig annak a felhasználási módja a fő meghatározó. Azonban egy kész DVD lemez eltérő felbontási kódolásából adódóan eltérő minőségű képet kapunk vissza. Az eltérések már szabad szemmel is kivehetőek.

A DVD lemezek felbontása

A DVD felbontások közül legelterjedtebb az NTSC és a PAL. Ezek mellett elérhető egy harmadik szabvány, a SECAM is. Ezek a kódok határozzák meg a kép minőségét.

Az NTSC felbontás

A DVD felbontás tipikus formátuma a 720x480 az NTSC országok számára. Ez a rendszer főként Amerikában van jelen. A modern televíziók ezt a rendszert már nem is használják. Rendkívül gyors képfrissítést tesz elérhetővé, de képminőségében gyengébb kivitel, mint a PAL. Ez a rendszer másodpercenként 30 képet frissít.

A PAL kódolás

A felbontás a PAL országok esetében 720x576. Európa szerte, Afrika túlnyomó részén, sőt Ausztráliában is ezt alkalmazzák. A PAL használatával 25 képet továbbít másodpercenként. A képfrissítés az NTSC-nél egy kicsivel lassabb, de minőségében, ahogy már említettük, sokkal erősebb felbontási megoldást eredményez.

NTSC és a PAL összehasonlítása

A SECAM szabvány

Nem elterjedt. Főként Oroszországban és a közelében lévő országokban használatos kódolási rendszer, melyet Franciaországban alakítottak ki 1967-ben, de azóta ők is áttértek a PAL használatára.

Mint látjuk, az NTSC és a PAL néhány eltérést mutat, mely megakadályozza, hogy az európai piacra szánt televíziók Amerikában működjenek és fordítva. A PAL videó vagy DVD nem játszható le NTSC rendszeren. Természetesen a két kódolási típus között a konverzióra manuálisan lehetőség van.

Általánosságban

Hazánkban a 720x576 elérhető 4:3 és 16:9 képarányokban is. A Blu-Ray lejátszó ezt a felbontást tovább frissíti 1280x720-ra. A felbontás vizuális hatását számos tényező befolyásolhatja. Ezek például a DVD eredeti felbontása, a TV képernyő felbontása, a kijelző mérete, a két eszköz közötti távolság, valamint az átjátszás típusa is befolyással lehet a felbontásra, ezzel együtt a képminőségre.

Bátran kijelenthetjük, hogy a DVD lemezek bármelyikét használhatjuk a mindennapjainkban. Ma megtanultuk, hogy nem a lemezek minősége befolyásolja a képminőséget. A forgalmazott készülékek legtöbbje a legújabb, legerősebb tudással felszerelt, így gyerekjáték a jó képminőség elérése. A Verbatim DVD-RW 4X Jwc lemezcsomag jó választás ahhoz, hogy saját készítésű élményeit kiváló felbontásban tárolja.

Verbatim DVD-RW 4X Jwc

Webáruházunk kínálata halad a korral, kövesse Ön is szemmel, nehogy lemaradjon a világ fejlődési ütemétől.